WYDARZENIA


1.  ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013

W dniu 3 września 2012 r. o godzinie ósmej w kościele parafialnym w Rossoszycy mszą świętą sprawowaną w intencji wszystkich uczniów uczęszczających do Zespołu Szkół Publicznych i Niepublicznego Gimnazjum  a odprawioną  przez ks. Krzysztofa Czyżaka Proboszcza naszej parafii rozpoczęliśmy pierwszą część uroczystego rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Dochodzi godzina 9.00. W największej i bardzo ładnie udekorowanej klasie nasza gromada licząca 34 odświętnie ubranych uczniów spotyka się z przybyłymi gośćmi z Organu Prowadzącego z Panem Januszem Jarugą prezesem SPiRRiO, przedstawicielami Rady Rodziców z jej przewodniczącą Panią Sławomirą Smug, z rodzicami wśród których była liczna grupa rodziców uczniów z klasy pierwszej, z Panem dyrektorem gimnazjum,   z wychowawcami i z nauczycielami. Spotkanie rozpoczęliśmy Mazurkiem Dąbrowskiego, który naszym zdaniem zaśpiewaliśmy nie tylko głośno ale  i poprawnie. Po hymnie bardzo ciepło i serdecznie powitał nas dyrektor gimnazjum. W wystąpieniu swoim omówił czekające nas zadania i życzył nam samych sukcesów. Życzenia złożyli nam również przybyli goście. Pod koniec spotkania bardzo uroczyście z kwiatami podziękowania odebrali rodzice, którzy przez ostatnie lata aktywnie i z sukcesami pracowali w Radzie Rodziców. Po tej części spotkania rozeszliśmy się do swoich klas na pierwsze   w nowym roku szkolnym spotkania z naszymi wychowawcami. Otrzymaliśmy szereg wskazówek w tym szczególnie z zakresu bezpieczeństwa i organizacji gimnazjum no i oczywiście tygodniowy plan zajęć lekcyjnych aby już od pierwszego dnia nauki ostro ruszyć do pracy W tym dniu większość z nas złożyła sobie przyrzeczenie , że powalczymy o świadectwa z wyróżnieniem. Oby tak się stało.          

                                                                              Oprac. Zespół redakcyjny gazetki

 

                             

2.Pierwsze ogólne zebranie rodziców.

W dniu 12 września 2012 r. o godzinie 17.00 w izbie lekcyjnej  przy 85% frekwencji odbyło się zebranie rodziców uczniów naszego gimnazjum z przedstawicielami organu prowadzącego, ustępującą radą rodziców, dyrektorem gimnazjum, wychowawcami klas i nauczycielami .W trakcie spotkania dyrektor gimnazjum szeroko omówił organizację szkoły, plany pracy,              podkreślając, że realizacja przedstawionych planów pracy powinna spowodować aby nasze gimnazjum  tak jak dotychczas było szkołą bezpieczną, przyjazną, radosną, osiągającą wysokie wyniki w nauce, kształtującą właściwe postawy obywatelskie. Po wystąpieniu dyrektora wywiązała się merytoryczna dyskusja w wyniku której Organ Prowadzący zaakceptował finansowanie zajęć pozalekcyjnych a rodzice zobowiązali się do skutecznej pomocy   w organizacji uroczystości szkolnych i dla  środowiska oraz imprez wynikających z szkolnego kalendarza na rok szkolny 2012-2013. Następnie rodzice spotkali się z wychowawcami klas od których otrzymali podstawowe informacje dotyczące kryteriów ocen tak z przedmiotów jak  i z zachowania oraz ustalili klasowy kalendarz wydarzeń. Rodzice w poszczególnych klasach wybrali swoje przedstawicielstwo do bieżących kontaktów z wychowawcami klas.

Skład osobowy klasowych rad rodziców:

KL. I

            - Pani Blandyna Janko      - przewodnicząca

            - Pani Małgorzata Jarczak

            - Pani Monika Grzelak

KL. II

            - Pani Agnieszka Cepowska  - przewodnicząca

            - Pani Dorota  Ciepłowska

            - Pani Sławomira Smug

KL.III

            - Pan Włodzimierz Mikuta – przewodniczący

            - Pani Małgorzata Kowalska

            - Pani Henryka Adamiak

Wybrani przedstawiciele są zarazem członkami Szkolnej Rady Rodziców. Po zebraniach klasowych zebrała się Szkolna Rada Rodziców w celu ukonstytuowania się. W wyniku wyborów ponownie przewodniczącą Rady została Pani Sławomira Smug, sekretarzem Pani Małgorzata Jarczak, skarbnikiem Pani Monika Grzelak.

 

                                                                                                                                          Zespół redakcyjny gazetki szkolnej   

3. Otrzęsiny 2012/2013

Dnia 28 września w naszej szkole był bardzo wyjątkowy dzień, a mianowicie otrzęsiny klasy pierwszej. Zgodnie z tradycją naszej szkoły najmłodsi uczniowie musieli wykonać zadania przygotowane przez klasę III. Uroczystość rozpoczęła  się jednak inaczej jak zwykle: hymn, który zwykle śpiewali pierwszoklasiści zastąpił taniec do utworu PSY o nazwie „ Gangnam  style”. Jednak ich występ poprzedził występ trzeciej klasy do znanego utworu Michaela Jacksona – Thriller. Po tanecznym występie przyszedł czas na niebywale trudne zadania: jedzenie kremówki bez użycia rąk, malowanie kolegi z zamkniętymi oczami czy przesunięcie ciastka jedynie ruchami twarzy z czoła do ust. Za każde wykonane zadanie uczniowie otrzymywali dyplomy. Natomiast karą, za złe wykonanie była ogromna porcja bitej śmietany do ust. Serwowana była ona przez śmierć ponuro snującą się po korytarzu. Pojawiła się tam , ponieważ dekoracja była wykonana już pod kątem Halloween i mroziła krew w żyłach. Otrzęsiny udały się znakomicie. Nowi uczniowie naszej szkoły sprostali zadaniom i widać było, że fajnie się bawili. Liczymy, że dalsza współpraca z młodszymi kolegami i koleżankami będzie równie owocna.

                                                                                                                                           Oprac. Dominika Kaźmierczak

     

4.Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Dnia 11 października 2012 roku w naszej szkole w bardzo ładnie udekorowanym korytarzu odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji zwanym również Dniem Nauczyciela. Apel przygotowali  uczniowie. Obejrzeliśmy przedstawienie, którego tematem był powrót nauczycieli do pracy po wakacjach.      W humorystyczny sposób przedstawiona została scena rozmów, które prowadzą nauczyciele  na temat swojej pracy, stosów dokumentów, jakie przychodzi im wypełniać, a także kłopotów, jakie sprawiają  im wciąż zmieniające się podręczniki. Chórek złożony z uczniów klas I i II śpiewał piosenki na melodię znanych wszystkim utworów, ale o innej, zabawnej treści.  Apel zakończyły podziękowania i życzenia składane przez przewodniczącego Samorządu Szkolnego, wręczeniem nauczycielom cudownych róż.  Głos zabrał również Pan Dyrektor. Mówił o pracy nauczycieli, która jest ciężka, ale daje dużo satysfakcji.

                                                       oprac. Luiza Janko, kl.I

                                                         

    

 

5. Wycieczka do kina - 12.10.2012

   12 października bardzo miło spędziliśmy czas, ponieważ z okazji DEN wybraliśmy się do kina Cinema City w Łodzi. Do wyboru mieliśmy dwa filmy " Bitwa pod Wiedniem" opowiadająca o fenomenalnym polskim zwycięstwie w tej właśnie bitwie oraz " Jesteś Bogiem" - historię znanego zespołu hip-hopowego Paktofoniki. Klasy I i II wraz z paniami A.Adamską i E.Zduniak oglądały pierwszy z nich, natomiast klasa III z panią E. Szadkowską - drugi. Oba filmy bardzo się podobały, ponieważ w każdym było coś ciekawego. W jednym zaskakiwały efekty które wiernie odzwierciedlały bitwę, natomiast w drugim- znakomita ścieżka dźwiękową zawierająca utwory Paktofoniki. Według mnie wyjazd do kina był udany.  Wszyscy wspólnie miło spędziliśmy czas, a integracja jest bardzo potrzebna. Czekamy na następny wyjazd:)

oprac. Dominika Kaźmierczak, kl.III

 

 

6. Gratulacje!

22 października 2012 r otrzymaliśmy kserokopię dokumentu informującego, że nasz absolwent Bartłomiej Adrian Lewandowski ( rok szkolny 2010/2011) otrzymał Stypendium Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2012/2013. Bardzo się cieszymy, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Rada Pedagogiczna i Samorząd Uczniowski

7. 11 listopada

11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli. Żeby uczcić 94 rocznicę tego wyjątkowego wydarzenia, 9 listopada w naszej szkole miał miejsce uroczysty apel. Został przygotowany przez uczniów naszej szkoły. W tym roku uczniowie klas II i III oprócz prezentacji dotyczącej przebiegu odzyskania niepodległości, przygotowali quiz na temat naszego kraju. Na pytania odpowiadały dwie drużyny.
W jednej znajdowali się uczniowie z nieparzystymi numerami w dzienniku, w drugiej ci
z parzystymi. Oprócz uczniów wraz z grupami odpowiadali nauczyciele. W przerwach między rundami śpiewaliśmy pieśni legionowe oraz z okresu  II wojny światowej. Były to m.in. „O, mój rozmarynie”, ,,Wojenko, wojenko”, ,,Czuwaj, wiaro!’’ , ,,Siekiera, motyka”. Próbowaliśmy zaśpiewać także kultowy utwór Jacka Kaczmarskiego „Mury”. Czas spędziliśmy bardzo  miło i dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat naszej Ojczyzny.

                                                                                   przygotowała: Luiza Janko kl. I

 

                          

8. Andrzejki 2012

Dnia 30 listopada w murach naszej szkoły odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Korytarz został udekorowany kolorowymi lampionami, wykonanymi przez uczniów naszego gimnazjum. Uczennice klasy II przygotowały krótki układ taneczny, a klasy I i III zajęły się wróżbami. Nie odbyło się oczywiście bez pizzy, którą uwielbiamy. Na zakończenie zatańczyliśmy do słynnego utworu „Gangam style”, przy czym było dużo śmiechu. Myślę, że wszyscy dobrze się bawili i na długo zapamiętają tą dyskotekę.

             

9. Wizyta Mikołaja

Tradycyjnie, jak co roku 6 grudnia naszą szkołę odwiedził Mikołaj. Twarz była nam trochę znajoma a i Śnieżynka nie była dla nas obcą osobą , i chociaż w Mikołaja już nie wierzymy to i tak jego widok nas bardzo ucieszył. Wszyscy chyba byli bardzo grzeczni, nawet nauczyciele i pan dyrektor bo każdy otrzymał paczkę pełną słodyczy .Z tego powodu w szkole panowała bardzo miła atmosfera, uczniowie byli uśmiechnięci i zadowoleni a i nauczyciele nie wyglądali na smutnych. Bardzo dziękujemy za tak miły gest, szczególnie panu prezesowi Januszowi Jarudze, i zapraszamy Mikołaja za rok.

   

oprac.A.P

10. Stypendia

W dniu 10 grudnia 2012 r. Zarząd Województwa Łódzkiego Uchwałą nr 1962/12 przyznał stypendium w ramach projektu Łódzki Regionalny Program Wspierania Młodzieży Szczególnie Uzdolnionej - II edycja na rok szkolny 2012/2013 400 najlepszym uczniom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu województwa łódzkiego. Wśród tych stypendystów troje jest uczniami naszego gimnazjum :

 Luiza Janko – klasa I

 Angelika Kurcbuch – klasa I

 Amanda Pietrasiak – klasa III

Wszystkim stypendystom serdecznie   gratulujemy!

                                                                                                                                                      Oprac. A.P

11. Inscenizacja „Dziadów”

14 grudnia klasa II bardzo pozytywnie nas zaskoczyła, ponieważ wystawili inscenizację  znaną nam wszystkim II część  ,,Dziadów” Adama Mickiewicza. Nad całością opiekę sprawowała wicedyrektor – pani Anna Adamska.  Na naszym korytarzu zrobiło się bardzo tajemniczo. Klasa II zadbała o każdy szczegół. W rolę Guślarza wcieliła się Zuzia Cepowska i zrobiła to jak prawdziwa aktorka. Reszta również zasługuje na uwagę i brawa. Wszyscy byli pod wrażeniem roli Huberta Nowickiego jako Złego Pana.  Uczniom i nauczycielom bardzo się podobało. Pan dyrektor pozwolił nam wcześniej iść do domu, więc wszyscy byliśmy zadowoleni. Klasa II przygotowała tę inscenizację znakomicieJ Oby tak dalej !

oprac. uczennice kl. III

 

 

 

12. Jasełka bożonarodzeniowe - 20.12.2012

Dnia 20 grudnia w sali  OSP jak co roku odbyły się jasełka bożonarodzeniowe. Udział w przedstawieniu wzięli uczniowie wszystkich trzech klas naszego gimnazjum. Scenę zaludniły anioły, królowie, pasterze, nie zabrakło też Maryi z dzieciątkiem i Józefa. Ogromne, pachnące choinki uświadomiły nam, że to już naprawdę święta Aktorom  na scenie towarzyszyły piękne dekoracje , które zostały przygotowane przez panią Mariannę Klimas. Nad dykcją i grą aktorską uczniów czuwała pani Grażyna Piotrowska. Podniosły świąteczny nastrój podkreślał swoimi pięknymi głosami chór  uczennic kl. I i II .Kolędy w ich wykonaniu brzmiały naprawdę pięknie. Mimo drobnych usterek nasze przedstawienie wypadło całkiem dobrze. Po zakończeniu występów w serdecznej rodzinnej atmosferze złożyliśmy sobie życzenia, podzieliliśmy się  opłatkiem
 i posmakowaliśmy pysznych świątecznych ciast przygotowanych  przez Radę Rodziców .
Oprac. uczennice kl.III

 

&nmal"> 

13. Karnawałowa dyskoteka

 Dnia 7 lutego na zakończenie karnawału w   naszym gimnazjum, odbyła się dyskoteka szkolna. Zabawa zaczęła się o godzinie 15:00,  a że przypadła ona w „ tłusty czwartek” to nie obyło się oczywiście bez kalorycznych  pączków… a i dodatkowo Rada Rodziców zasponsorowała nam jeszcze pizzę i napoje. Po tak sutym poczęstunku  wszyscy uczniowie  poszli spalić zdobyte kalorii w tańcu pod okiem p. Weroniki Zalewicz( instruktor tańcaJ) i za super wodzirejem p. Pawłem Bułeczką.  DJ-e  z klasy II włączali tylko fajną muzykę, przy której każdy świetnie się bawił. Roztańczeni i rozbawieni wszyscy o godzinie 19 wróciliśmy do swoich domów z miłymi wspomnieniami.

                                                                                                             Oprac. A.P

       

14. Dzień Kobiet - 8 marca 2013

8 marca panie w naszej szkole poczuły się bardzo wyjątkowo, a wszystko za sprawą przedstawienia, które zorganizowali chłopcy pod okiem P. Aleksandry Ratajczyk.Na samym początku oglądaliśmy filmy, które przedstawiały obchody Dnia Kobiet w PRL-u. Panie obowiązkowo dostawały po goździku i kieliszku szampana. Następnie obejrzeliśmy krótką scenkę o uwalnianiu księżniczki  z wieży. W rolę księżniczki wcieliła się Zuzia Cepowska, a w rolę rycerza Hubert Nowicki. Na sam koniec chłopcy zrobili nam niespodziankę. Zorganizowali dla nas pokaz mody kobiecej, w którym byli modelkami. Prezentowali zarówno stroje do ogrodu, na imprezę, jak i na oficjalne okazje. Zorganizowali nam także słodki poczęstunek.Wszystkie Panie poczuły się docenione i było im bardzo miło. Widok chłopców w damskich strojach poprawił nam humor na cały dzień.  Bardzo dziękujemy chłopcom za pamięć i Pani Oli za przygotowanie akademii.

   

15. Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

26 kwietnia, kiedy już odetchnęliśmy po egzaminach, przyszedł czas żeby uczcić tak ważne dla naszego narodu święto, a cianowicie święto 3-go maja. Wspólnie z nami przygotowywali go: P. Ewa Zduniak, P. Paweł Bułeczka i P. Andrzej Sójka.Akademię rozpoczął polonez w wykonaniu wszystkich uczniów naszej szkoły oraz Pana Bułeczki, któremu towarzyszyła nasza absolwentka Daria Żmudzińska. Następnie klasy I i II zaprezentowały część artystyczną, czyli fragment utworu Juliana Ursyna Niemcewicza pt. „Powrót posła”, którą uświetniły piosenki wykonywane przez uczennice kl. II i III. Na zakończenie uczniowie i uczennice naszego gimnazjum zatańczyli, ćwiczony przez wiele tygodni, taniec śląski. Dziewczęta zachwyciły nas przepięknymi, ludowymi strojami, wypożyczonymi nam przez Dom Pomocy Społecznej w Rożdżałach. Wszystkim bardzo się podobało, jednak Pan Bułeczka stwierdził: „ Było dobrze, ale za sztywno” J. Po przedstawieniu na wszystkich czekał poczęstunek przygotowany przez mamy naszych uczniów.Akademia była bardzo udana. Swoją obecnością zaszczycili nas pensjonariusze z Domu Pomocy Społecznej w Rożdżałach, zarząd SPiRRiO, rodzice, nauczyciele, absolwenci oraz mieszkańcy Rossoszycy i okolic. Oby więcej takich akademii!

                 

                                                                                                                                           

16. Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2012/2013

Rossoszyca 24.06.2013

 

                    GRATULACJE  DLA  UCZNIÓW  KLASY  TRZECIEJ NASZEGO GIMNAZJUM  I NAUCZYCIELI  ICH  UCZĄCYCH!

 

·       o północy z dnia 20 na 21 czerwca 2013 roku Państwowa Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki końcowego egzaminu gimnazjalnego sesja 2013

·       z przedstawionej informacji wynika, że nasze koleżanki i nasi koledzy osiągnęli bardzo wysokie wyniki. I tak;

·       w dziewięciu punktowej skali staninowej z :

a.     z języka polskiego – stopień najwyższy ze średnią klasy 79,7% przy

     średniej krajowej 62%

b.    z historii i wos – stopień bardzo wysoki ze średnią klasy 71,5% przy średniej krajowej 58%

c.     z przedmiotów przyrodniczych – stopień bardzo wysoki – średnia

      klasy 72,5%  przy średniej krajowej 59%

d.    z matematyki – stopień bardzo wysoki – średnia klasy 65,2% przy

     średniej krajowej 48%

e.     z języka angielskiego poziom podstawowy- stopień wyżej średni –

     średnia klasy 65% przy średniej krajowej 63%

f.      z języka angielskiego poziom rozszerzony – stopień niżej średni  -

     średnia klasy 52,3% przy średniej krajowej 44%

 

 

                                                             za samorząd uczniowski

                                                                    Adrian Filipiak