WYDARZENIA


1. Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

Minęły wakacje, czas odpoczynku i wielu wrażeń. Wracamy do szkoły. W nowym roku czekają nas zmiany. Pożegnaliśmy wieloletniego dyrektora naszego gimnazjum Pana Stanisława Mielczarka. Wszyscy byliśmy ogromnie wzruszeni, kiedy dziękowaliśmy mu za wspólnie spędzone lata, za ojcowską troskę i dbałość o naszą szkołę. Mamy nadzieję, że będzie nas często odwiedzał. Obowiązki dyrektora przejęła pani Anna Adamska. W naszym gronie powitaliśmy pierwszoklasistów – w większości mężczyzn. Mamy nadzieję, że szybko się u nas zaklimatyzują. Życzymy im wielu sukcesów i samych pozytywnych wrażeń. A zatem – do pracy!

 

2. Kici, kici…

Tradycyjnie 30 września, w Dzień Chłopca, odbyły się w naszej szkole „otrzęsiny” ( lub jak mówią niektórzy „kocenie”) pierwszoklasistów. Kotki mamy urocze, ich wdzięk podkreślały pięknie wymalowane wąsy i kocie noski. Konkurencje przygotowane przez trzecioklasistów nie były łatwe, ale nasze maleństwa pięknie się zaprezentowały i dzielnie przeszły przez wszystkie zadania, z których picie mleczka bez użycia rąk było jednym z najłatwiejszych. Pani Dyrektor wielką linijką pasowała wszystkie koty, które od tego momentu stały się pełnoprawnymi członkami naszej szkolnej społeczności. Życzymy im wielu sukcesów, niezapomnianych wrażeń i wielu radosnych chwil w gimnazjalnej egzystencji. Wszystkim chłopcom natomiast z okazji ich święta życzymy  uśmiechu na co dzień, samych dobrych ocen i tego, by swym silnym męskim ramieniem wspierali nas, słabe kobiety (choć może czasem jest wręcz odwrotnie).

 

 

3. Dzień Edukacji Narodowej…

12 października 2016r. odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Były piękne życzenia uczniów i nie mniej piękne kwiaty jako wyraz podziękowania za trud, poświecenie
i wytężoną pracę naszych nauczycieli. To oni tworzą w naszej szkole te niepowtarzalną atmosferę, która jest znakiem szczególnym naszego gimnazjum i dzięki której uczniowie chcą się u nas uczyć. To im zawdzięczamy świetne wyniki egzaminów gimnazjalnych w kolejnych latach, sukcesy
w konkursach i to, że nasi absolwenci dostają się do wybranych szkół oraz fantastycznie dają sobie radę na dalszych etapach edukacji. Życzyliśmy naszym pedagogom wielu sukcesów zawodowych
i osobistych, cierpliwości, satysfakcji z wykonywanej pracy i zawodowego spełnienia.

 

4. Poczytajmy...

 

W nasze szkole działa od niedawna kącik czytelniczy. Siedząc w wygodnym fotelu można w czasie przerwy poczytać ciekawe czasopisma (zamiast grać na komórce). Zapraszamy do strefy czytelnika.

 5. Wycieczka do Łodzi

W piątek 14 października 2016r. odbyła się wycieczka  do Łodzi. Zobaczyliśmy największą wystawę klocków  Lego  w Polsce. Z klocków były zbudowane różne budowle, m.in. Statua Wolności czy postać Roberta Lewandowskiego. Podziwialiśmy też Titanica zbudowanego z miliona klocków.  Po obejrzeniu wystawy udaliśmy się do kina na film „Inferno”. Opowiada on o światowej sławy specjaliście od symboli, Robercie Langdonie, który budzi się na szpitalnym łóżku w zupełnie obcym miejscu. Nie pamięta, jak i dlaczego znalazł się w szpitalu. Nie potrafi też wyjaśnić, w jaki sposób wszedł w posiadanie tajemniczego przedmiotu ,który znajduje we własnej marynarce. Ledwie na dobre odzyskuje przytomność a, ktoś próbuje go zabić. Film miał niezwykle żywą akcję i podobał się wszystkim.

 

6. Akcja Znicz

Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy wsparli  zorganizowaną przed Wszystkimi Świętymi akcję „Znicz” składa Rada Rodziców Niepublicznego Gimnazjum SPiRRiO w Rossoszycy. Zebrane środki zostaną przeznaczone na dofinansowanie wycieczek i wyjazdów uczniów. Podobna akcja zostanie zorganizowana przed świętami Bożego Narodzenia. Zachęcamy do wzięcia w niej udziału.

7. Święto Niepodległości

W dzień poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości uczciliśmy pamięć tych, którzy marzyli o wolnej Polsce i o nią walczyli. Prawie wszyscy uczniowie zaangażowali się w przygotowanie uroczystości, nad jej przebiegiem czuwały panie Ewa Zduniak i Patrycja Kaczmarek. Piosenki legionowe, wiersze,  trzej zaborcy i skuta łańcuchem Polska (w tej wyjątkowej roli Weronika Kasperska) oraz kokardy narodowe na piersiach wszystkich uczestników uroczystości pozwoliły nam zastanowić się nad istotą wolności i patriotyzmu i zdać sobie sprawę z tego, jakim szczęściem jest żyć w wolnym i suwerennym kraju.

 

 8. Lekcje inne niż zwykle

1 grudnia 2016r. lekcje były trochę inne niż zazwyczaj. Zamiast siedzieć w szkole, wybraliśmy się na zajęcia w terenie.

Pojechaliśmy do Sądu Okręgowego w  Sieradzu, gdzie pan sędzia Janusz Adamski opowiedział nam o funkcjonowaniu i strukturze sądu, pracy sędziów, najtrudniejszych sprawach i drodze, którą trzeba przejść, by zostać sędzią.  Zwiedziliśmy salę sądową, mogliśmy zasiąść za stołem sędziowskim, założyć togę (wiemy już, dlaczego ich wykończenia mają różne kolory), łańcuch sędziowski, znaleźć się w specjalnym, oszklonym  pomieszczeniu (potocznie nazywanym „kojcem”) dla szczególnie groźnych przestępców. Pan sędzia pokazał nam, gdzie zasiada prokurator, oskarżony i obrońca. Dowiedzieliśmy się, jak należy zachowywać się podczas rozprawy (np. kiedy powinno się wstać). Nasz przewodnik opowiedział nam także o kilku głośnych sprawach, które przyszło mu sądzić. Była to niewątpliwie bardzo ciekawa lekcja.

Nie był to jednak koniec naszych zajęć tego dnia. Po spotkaniu w sądzie poszliśmy na lekcję biblioteczną do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu. Dowiedzieliśmy się, jakimi zbiorami dysponuje biblioteka, jakie posiada najstarsze woluminy, jak można zapisać się do biblioteki, jakimi nowoczesnymi możliwościami dysponuje wypożyczalnia, np. jak zarezerwować albo zamówić książki (już wiemy, że to nie to samo) przez Internet.

To był ciekawy dzień. Wiele się nauczyliśmy w sposób inny niż zwykle – bez podręczników, ćwiczeń i – co  najważniejsze – bez prac domowych.

 

 

 

9. Był u nas Mikołaj

We wtorek 6 grudnia – jak co roku – pojawił się długo wyczekiwany gość. Dostojny, w czerwonym stroju, z długą białą brodą, przyszedł odwiedzić wszystkie grzeczne dzieci. A że w Niepublicznym Gimnazjum w Rossoszycy są same grzeczne dzieci, więc Mikołaj obdarował je wszystkie słodkimi paczuszkami. Po czym wsiadł w swoje sanie zaprzężone w renifery i odleciał
w siną dal, obiecując, że pojawi się za rok. Kto nie widział, niech żałuje.

10. Wśród nocnej ciszy

Kolejne jasełka. Niby jak co roku – Maryja, Józef, Dzieciątko w żłobie, kolędy, biały opłatek, serdeczne życzenia – a jednak nie tak samo. Już nie tak beztrosko i radośnie jak przed rokiem. Zabrakło wśród nas człowieka, który był oczywistym składnikiem naszej szkolnej rzeczywistości  - Pana Prezesa Janusza Jarugi. To puste miejsce uświadomiło nam wszystkim kruchość naszego istnienia i ulotność chwili. Dlatego życzyliśmy sobie umiejętności cieszenia się z obecności w naszym życiu ludzi, których lubimy, szanujemy, kochamy oraz doceniania razem spędzanego czasu. Oby niepowtarzalna świąteczna atmosfera pełna wzajemnej sympatii, zrozumienia i życzliwości towarzyszyła nam przez cały rok.

 

11. Bursztyny, bursztyny….

6 lutego przyjechali do nas panowie z Akademii Bursztynu, by opowiedzieć nam o tym, skąd się wziął bursztyn, gdzie i w jakich postaciach występuje, jak wykorzystuje się go o celów leczniczych. Dowiedzieliśmy się, co to są inkluzje, jak pachnie bursztynowe lekarstwo na dolegliwości reumatyczne, jak zrobić bursztynową leczniczą nalewkę, obejrzeliśmy  ciekawe okazy bursztynów i wykonane z nich ozdoby. W drugiej części warsztatów mogliśmy sami wykazać się inwencją twórczą, wykonując rysunki z pyłu bursztynowego oraz bursztynowe serduszka (jak znalazł przed Świętem Zakochanych).

12. Czujemy poezję!

Dwoje naszych uczniów odniosło sukces w XI edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego im. Janiny Kowalskiej – Grockiej w Szadku. Motyw przewodni konkursowych zmagań młodych recytatorów to  „Ziemia, powietrze, woda, ogień – cztery żywioły w poezji”. Weronika Janiak z kl.III i Łukasz Maniecki z kl. I zdobyli wyróżnienia. Gratulujemy!

13. Nasze projekty

20 marca 2017r. był ważnym dniem dla uczniów kl.II. Tego dnia odbyła się prezentacja projektów edukacyjnych, nad którymi pracowali od kilku miesięcy.

Jedna z grup prezentowała różne rodzaje uzależnień (uzależnienia od gier komputerowych, od słodyczy, od nikotyny, alkoholu, narkotyków, dopalaczy). Dostaliśmy dużą dawkę wiedzy na ten temat, zilustrowaną filmikiem (własnoręcznie nakręconym i odegranym przez uczniów) oraz planszami. Ujawniły się przy tej okazji ukryte talenty aktorskie. Opiekunem projektu była pani Grażyna Piotrowska.

Druga grupa pracowała bez wytchnienia do samego końca – działała jeszcze kilka minut przed terminem prezentacji. A wszystko dlatego, że obrała sobie za cel projektu zbudowanie i zaprezentowanie deski do moutainboardingu. W całej szkole słychać było na długo przed terminem prezentacji odgłosy cięcia, szlifowania i stukania, a zapach lakieru towarzyszył nam wszędzie. Cała szkoła kibicowała wysiłkom chłopców, a wszystko nadzorował pan Paweł Bułeczka, służąc radą i pomocą. Efekt był naprawdę imponujący - mogliśmy podziwiać i wypróbować dwie pięknie wykonane
i pomalowane deski. 

Wysiłek włożony w prezentacje projektów opłacił się – widzowie nagrodzili oba wystąpienia gromkimi brawami.